Grupa ORLEN buduje kontakty z Interesariuszami w sposób odpowiedzialny, w oparciu o zasady transparentności i dialogu. W trosce o jakość tych relacji częstotliwość i kanały komunikacji dostosowywane są do charakterystyki i aktualnych oczekiwań wybranej grupy Interesariuszy.
W ramach prac nad Raportem Zintegrowanym dokonano kolejnej weryfikacji Mapy Interesariuszy Grupy ORLEN. Przeprowadzona analiza pokazała, że od wielu lat ich grono jest generalnie ustabilizowane. W wyniku wewnętrznych konsultacji oraz przeprowadzonej ankiety wskazani zostali Interesariusze Grupy ORLEN, którzy w kolejnym etapie zostali zakwalifikowani do grupy kluczowych lub ważnych. W procesie weryfikacji uczestniczyli przedstawiciele różnych obszarów Grupy ORLEN. W wyniku aktualizacji została dodana nowa grupy Interesariuszy, a mianowicie „Innowatorzy i startupy”. Za kluczowych interesariuszy zostali uznani – Pracownicy, Akcjonariusze, Klienci i Skarb Państwa.
Społeczność lokalna:
Mieszkańcy sąsiadujący z zakładami produkcyjnymi, infrastrukturą magazynową czy miejscami, w których Grupa ORLEN prowadzi prace wydobywcze i inwestycyjne. To otoczenie najbliższe, często również pracownicy, kooperanci i ich rodziny. Rozpoznawanie ich potrzeb w oparciu o dialog, a także szacunek i dbałość o komfort ich życia jest z jednej strony najwyższym sprawdzianem odpowiedzialności Grupy ORLEN, z drugiej strony filarem zrównoważonego i trwałego rozwoju. Więcej informacji można znaleźć w sekcjach: „Pośredni Wpływ Ekonomiczny” i „Społeczeństwo”.
Dostawcy
W 2016 roku w Grupie ORLEN zostało zrealizowanych ponad 16 tys. postępowań zakupowych. Współpracowaliśmy z ponad 3,5 tys. dostawcami. To, jakie produkty i od kogo kupujemy, ma dla firmy istotne znaczenie. Współpraca z dostawcami ma charakter stały, zaspokaja bieżące potrzeby Grupy ORLEN. Więcej informacji można znaleźć w sekcjach „Dostawcy i Klienci” i „Odpowiedzialność wobec Dostawców”.
Kontrahenci
Osoba fizyczna lub prawna będąca stroną transakcji. W praktyce zarówno dostawcy, jak i odbiorcy produktów i usług Grupy ORLEN. To między innymi stabilne i partnerskie relacje ze wszystkimi kontrahentami pozytywnie wpływają na wzrost wartości i zaufania do spółek Grupy ORLEN jako podmiotów rynkowych.
Konkurencja
Podmioty, w relacji z którymi definiowana jest pozycja rynkowa Grupy ORLEN w poszczególnych segmentach działalności. Współuczestnicy rynku, którzy nie tylko stymulują poszukiwanie przez Koncern nowych przewag konkurencyjnych, ale także, wspólnie z nami, tworzą reguły i standardy biznesowe obowiązujące w branży. Dlatego Koncern pozostaje otwarty na współpracę z całym otoczeniem konkurencyjnym i wspólne wypracowywanie rozwiązań korzystnych z punktu widzenia wszystkich uczestników rynku. Biorąc pod uwagę międzynarodową skalę i fundamenty działalności Grupy ORLEN, jako kluczowe podmioty konkurencyjne względem Koncernu należy uznać przede wszystkim firmy z sektora rafineryjno-petrochemicznego oraz sieci detaliczne sprzedaży paliw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Więcej informacji można znaleźć w sekcji „Otoczenie społeczne”.
Organizacje pozarządowe (np. fundacje, stowarzyszenia)
Ośrodki pełniące coraz ważniejszą rolę w rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów, stanowiące niezwykle istotne uzupełnienie dla instytucji państwowych. Umacnianie ich pozycji, poprzez transfer wiedzy i wsparcie materialne, leży w głębokim interesie publicznym. Grupa ORLEN jest aktywna w tym sektorze zarówno poprzez wsparcie poszczególnych podmiotów, a także prowadzenie fundacji korporacyjnych – Fundacja ORLEN Dar Serca oraz Fundacja ANWIL dla Włocławka.
Media
To za ich pośrednictwem podmioty Grupy ORLEN komunikują się z otoczeniem, informują o osiągnięciach, planach, wynikach, ale też adresują wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące swojej działalności. Media są reprezentantem wszystkich grup Interesariuszy, dlatego – szczególnie w obliczu rosnącego znaczenia dostępu do informacji – konsekwentnie stosowane są najwyższe standardy w prowadzeniu otwartych i aktywnych relacji z mediami.
Administracja publiczna
Skala i zasięg działalności Grupy ORLEN powodują, że jest to bardzo szeroka i zróżnicowana grupa. Począwszy od nadzoru właścicielskiego, przez rynkowych regulatorów i służby publiczne, po administrację samorządową, w miejscach gdzie prowadzone są inwestycje. Niezależnie od szczebla i obszaru działalności fundamentem współpracy podmiotów Grupy ORLEN z administracją publiczną jest otwartość na dialog i bezwzględny szacunek dla przepisów prawa. Oprócz opiniowania realizowane są również zobowiązania prawne, między innymi w zakresie prawa pracy , środowiska, czy bezpieczeństwa i higieny pracy), a wsparciem są systemy zarządzania. Więcej informacji można znaleźć w sekcji „Otoczenie Regulacyjne”.
Ajenci i franczyzobiorcy
To między innymi dzięki nim Grupa ORLEN może wciąż umacniać pozycję rynkowego lidera w obszarze detalicznej sprzedaży paliw. To także grupa, od której w znaczący sposób zależy postrzeganie marki wśród klientów. Ajenci i franczyzobiorcy reprezentują podmioty silnie zróżnicowane pod względem skali i zasięgu działania, czy stosowanych modeli biznesowych. Kluczem do sukcesu, postrzeganego jako rozwój Grupy ORLEN równoległy z rozwojem jej kooperantów, jest długofalowa współpraca oparta o partnerskie relacje i najwyższe standardy biznesowe.
W sieciach stacji paliw zarządzanych przez Grupę ORLEN mamy kilka różnych modeli biznesowych cechujących się odmiennymi zasadami współpracy (COCO, CODO, DOFO, DODO). Na rynku litewskim wszyscy pracownicy stacji paliw są pracownikami spółki VENTUS będącej właścicielem sieci – w modelu COCO są oni związani umową o pracę. W modelach CODO właścicielem stacji są spółki (PKN ORLEN, Unipetrol, ORLEN Deutschland), współpraca z prowadzącymi / dilerami odbywa się na bazie umowy o prowadzenie stacji w imieniu danej sieci. Każdy zatrudniony jest przez Prowadzącego / dilera. W modelach DODO i DOFO właścicielami stacji są partnerzy biznesowi, którzy w ramach umowy (kontrakt dilerski lub umowa franczyzowa) otrzymują brand i wsparcie służb operacyjnych w prowadzeniu stacji. W większości modeli nie ma możliwości do zobligowania pracowników do wdrożenia konkretnych rozwiązań, standardów czy procedur. Jedynie w oparciu o partnerską współpracę jest możliwe wsparcie biznesowe i pomoc w zarządzaniu sprzedażą, zakupami, sklepem i pracownikami.
Uczelnie
Biorąc pod uwagę zaawansowane technologie stosowane przez Grupę ORLEN, a także jej rozległą wiedzę branżową i pozycję lidera polskiego biznesu, uczelnie wyższe stanowią niezwykle ważną grupę Interesariuszy. W kręgu zainteresowań Grupy ORLEN znajdują się przede wszystkim uczelnie i kierunki specjalizujące się w naukach ścisłych. To w dużej mierze od nich właśnie zależy dalsza modernizacja Polski, a także budowanie jej nowych przewag konkurencyjnych. Co istotne, podmioty Grupy ORLEN współpracują nie tylko z uczelniami krajowymi – w tym Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Warszawską – ale tworzą także ośrodki edukacyjne poza granicami, w tym nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe w czeskim Litvínowie.
Organizacje branżowe i konsumenckie
Współpracujemy z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami, zarówno branżowymi, specjalistycznymi, jak i typowo biznesowymi, budując trwałe relacje z otoczeniem. Poprzez zaangażowanie we współpracę z organizacjami branżowymi Grupa ORLEN ma dostęp do bieżącej informacji na temat legislacji dotyczącej sektora paliw i sektora chemicznego, zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej oraz do zagranicznych wyników badań i rozwiązań technicznych możliwych do zastosowania w Grupie ORLEN. Organizacje biznesowe, które poprzez swoją wszechstronność wspierają budowanie pozycji i prestiżu środowisk gospodarczych, stanowią forum wymiany doświadczeń i wszechstronnej dyskusji nad różnymi problemami świata biznesu oraz głównymi czynnikami wpływającymi na jego funkcjonowanie.
Regulatorzy spoza Polski (tj. UE, ONZ)
Instytucje światowe i unijne mają istotny wpływ na kształtowanie relacji z Interesariuszami Grupy ORLEN, wyznaczają standardy i regulują praktyki rynkowe przez co ukierunkowują działania podmiotów Grupy ORLEN. W obszarze chociażby społecznej odpowiedzialności biznesu kluczowymi filarami są cele zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu uchwalone przez ONZ, a także regulacje UE, takie jak Dyrektywa 2014/95/UE obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku dotycząca obowiązku raportowania danych pozafinansowych czy też norma społecznej odpowiedzialności ISO 26000.
Organizacje certyfikujące i normalizacyjne (np. ISO, CIPS)
Instytucje pozwalające na standaryzację i optymalizację procesów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Dzięki ścisłej współpracy z nimi i otrzymywanym rekomendacjom Grupa ORLEN dysponuje zewnętrznym potwierdzeniem standardów stosowanych w wielu aspektach działalności, a klienci i kontrahenci zyskują pewność, że mają do czynienia ze sprawdzonym i wiarygodnym partnerem.
Instytucje finansowe (dostawcy kapitału i inwestorzy)
Banki, ubezpieczyciele, instytucje giełdowe są niezbędnym elementem rynku, wpływającym na kształt, dynamikę i kierunki jego rozwoju. Zaufanie instytucji finansowych jest dla przedsiębiorstw jednym z kluczowych czynników sukcesu rynkowego. Dlatego w relacjach z nimi podmioty Grupy ORLEN konsekwentnie stawiają na pełną transparentność i budowanie długofalowych relacji.
Analitycy rynku kapitałowego
Reprezentanci otoczenia firmy dysponujący unikatową i szeroką wiedzą na temat jej funkcjonowania, pełniący często rolę łącznika przedsiębiorstwa z rynkami kapitałowymi. Rekomendacje i oceny analityków mogą wywierać istotny wpływ na kondycję Spółki. Grupa ORLEN zdając sobie sprawę z olbrzymiego znaczenia efektywności procesów komunikacji w tym obszarze, od lat wyznacza najwyższe światowe standardy w dostępie do informacji oraz transparentności w sprawozdawaniu bieżącej działalności.
Innowatorzy i startupy
Wykorzystanie potencjału startupów i uwolnienie zasobów posiadanych przez duże korporacje pozwala na efektywną i szybszą komercjalizację nowoczesnych technologii i rozwiązań. Aby ułatwić kontakty w zakresie innowacji Koncern uruchomił internetową platformę współpracy i wymiany wiedzy z zakresu nowych rozwiązań technologicznych pod nazwą „Innowacje, Startupy”, za pośrednictwem której będzie można zgłosić propozycję innowacyjnych rozwiązań w kluczowych obszarach funkcjonowania PKN ORLEN, m.in. w obszarach Produkcji, Energetyki czy też Marketingu i Sprzedaży.
Pracownicy
W Grupie ORLEN zatrudnionych jest blisko 20 000 osób.
Grupa ORLEN dba o prowadzenie dialogu społecznego opartego na niezależności stron, działaniu zgodnym z prawem, wzajemnym zaufaniu, obustronnym szukaniu kompromisu i przestrzeganiu przyjętych reguł. Obowiązujące zasady dialogu społecznego oparte są na regulacjach wewnętrznych (układy zbiorowe) oraz wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, co pozwala na budowanie konstruktywnych i trwałych rozwiązań we współpracy z przedstawicielami pracowników. Więcej informacji można znaleźć w sekcji „Odpowiedzialny Pracodawca”.
Akcjonariusze
Kapitał zakładowy PKN ORLEN dzieli się na 427 709 061 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1,25 PLN. Najwięksi akcjonariusze to: Skarb Państwa, Nationale Nederlanden OFE, Aviva OFE. Więcej informacji można znaleźć w sekcji „Komunikacja z Rynkiem Kapitałowym”.
Klienci
Produkty Grupy ORLEN znajdują nabywców w ponad 80 krajach na 5 kontynentach. Wśród nich są zarówno klienci indywidualni (m.in. kierowcy), jak i instytucjonalni, reprezentujący praktycznie większość gałęzi przemysłu – m.in. przemysł chemiczny, motoryzacyjny, lotniczy, elektroenergetyczny, budownictwo, produkcję opakowań, rolnictwo, przemysł spożywczy, itp. Więcej informacji można znaleźć w sekcjach „Dostawcy i Klienci”, „Społeczeństwo” i „Odpowiedzialność wobec Klientów”.
Skarb Państwa
Największy akcjonariusz PKN ORLEN posiadający 27,5% udziałów w ogólnej liczbie głosów w Spółce, któremu przysługują określone w Statucie Spółki oraz przepisach powszechnie obowiązujących uprawnienia, w tym prawo wykonywania więcej niż 10% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu, prawo do powoływania i odwoływania jednego Członka Rady Nadzorczej. Ponadto jeden Członek Zarządu PKN ORLEN jest powoływany i odwoływany przez Radę Nadzorczą na wniosek ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.
Dodatkowo, zgodnie ze Statutem Spółki, tak długo jak Skarb Państwa jest uprawniony do powoływania członka Rady Nadzorczej, uchwały w sprawie udzielenia zgody na dokonywanie czynności dotyczących: zbycia lub obciążenia w jakikolwiek sposób akcji albo udziałów w następujących spółkach: Naftoport Sp. z o.o., Inowrocławskie Kopalnie Soli S.A. oraz w spółce, która zostanie utworzona w celu prowadzenia działalności w zakresie transportu rurociągowego paliw płynnych, wymagają głosowania za ich przyjęciem przez członka Rady Nadzorczej powołanego przez Skarb Państwa.
Specjalne uprawnienia dla akcjonariusza Skarb Państwa wynikać mogą także z postanowień przepisów powszechnie obowiązujących. Uprawnienia takie w szczególności wynikają z ustawy z dnia 18 marca 2010 roku o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych.
Więcej informacji na temat Akcjonariuszy PKN ORLEN posiadających specjalne uprawnienia kontrolne oraz ograniczenia prawa głosu, zostało przedstawionych w rozdziale Sprawozdania Zarządu z działalności za rok zakończony 31 grudnia 2016.
szare - ważni Interesariusze
czerwone - kluczowi Interesariusze
Przejdź do: